לנוח בשלום

אודות העמותה

רקע:

עד לפני כ- 100 שנה אנשים מתו מזקנה, היום המושג "למות מזקנה" כמעט אינו קיים. זה תמיד מוות ממחלה. משהו בתודעה השתנה: העולם הרפואי התרגל להיות מעורב מאד, ומוות, גם בגיל מבוגר, נתפס ככישלון של הרופאים ולא כתהליך טבעי ובלתי נמנע.

הבעיה:

בשל התקדמות העולם הרפואי נוצרה תחושה שהכל בידיים שלנו. במצבי סוף חיים פעמים שמזינים אדם ומנשימים אותו, כשהוא כבר לא חי באמת.  תמונת המצב כיום היא, שברוב המקרים אדם נפרד מן העולם כשהוא בסביבה מנוכרת, מחובר לעירויים ומכונות, ולא מחובק ועטוף בבני משפחתו כפי שרובנו היינו רוצים.

הפתרון:

הפתרון תלוי בראש ובראשונה בשינוי התודעה. למעשה תפיסה זו היא הרפואה המתקדמת הרפואה הפליאטיבית. רפואה זו מעמידה את ערך איכות החיים אל מול הארכת חיים בכל מחיר. לפי גישה זו, כשאדם מגיע לגיל מסוים, שהוא מרגיש שהוא נפרד מהעולם – צריך לתת לו לעשות את זה בתוך ביתו – מלווה במשפחתו, אם הוא ומשפחתו יכולים ורוצים בכך. מסתבר על פי מחקרים, שהדרך הזו לא רק שמעניקה איכות חיים אלא גם מאריכה חיים – כשפועלים ברפואה אגרסיבית, סטטיסטית, אדם גומר את חייו מהר יותר ובצורה פחות נעימה.
בדור שלנו יש המון בחירה – אפשר גם לבחור, בתהליך הטבעי, לבחור איך יראו רגעי הפרידה שלו מהעולם. יש הבדל עצום, אם אדם נפרד כשהוא על מיטתו והוא מתקשר עם בני משפחתו, לבין אדם שנמצא בסביבה אשפוזית קרה ובעיקר בטיפול נמרץ. אנו סבורים שככל שאנשים יהיו יותר מודעים להבדל וליכולת שלהם לבחור, אנו מאמינים שנראה יותר אנשים נפרדים מהעולם ברוגע ובשלווה כשהם מלווים בסביבה משפחתית חמה ותומכת.

הפעילות שלנו:

את הפעילות התחלנו כאשר זיהינו שמדינת ישראל מתייחסת לפטירה בבית כאירוע פלילי ושולחת משטרה לחקור את בני המשפחה ללא שום סיבה. פנינו לגורמים האחראים לתיקון המצב ומשלא נענינו עתרנו לבג"ץ באמצעות ארגון 'בצלמו'. השופטים קיבלו את עמדתנו כפי שניתן לראות בפרוטוקול ומאז הגורמים האחראים פועלים לשינוי המצב. ב-י' אייר תשפ"ג (1/5/23) התחיל פיילוט במסגרתו מי שטופל בהוספיס בית ונפטר בביתו ללא אירוע מחשיד, יוכלו בני משפחתו לקבל רשיון קבורה גם בלי הגעת המשטרה לחקירה בבית הנפטר. פרטי התוכנית כאן. 

הכנו דף הנחיות מקדימות עבור מי שמעוניין להיפרד בהשלמה ובכבוד.

פרסמנו דו"ח מעקב ראשון בנושא הטיפול הפלאיטיבי בקופות החולים. ובעז"ה נמשיך במעקב גם בשנים הבאות.

הכנו דף עמדה בנושא ההלכתי שמטרתו לספק ידע וכיווני חשיבה חדשים ובכך לחולל שינוי הן אצל השואלים והן אצל המשיבים ביחס למצבי סוף חיים.

× שלח הודעה ב WhatsApp
דילוג לתוכן